Меню

Поліграф. Чи законні перевірки на чесність?


Детектор брехні – це пристрій, який вважається одним із найважливіших винаходів людства. При слові “поліграф”, або “детектор брехні” на думку спадають асоціації з розвідкою та правоохоронними органами.

Але в останні роки комерційні структури все частіше використовують цей пристрій для контролю за персоналом, а також під час співбесід кандидатів при прийомі на роботу. Незважаючи на те, що поліграф – досить дороге задоволення, компанії звертаються до послуг поліграфологів або беруть постійного працівника в штат компанії.

Довгий час поліграф (детектор брехні) застосовувався в правоохоронних органах в кримінальній практиці і в органах служби безпеки. Починаючи з 1950-х років, в США пристрій почали використовувати і в комерційних структурах, але все-таки був прийнятий закон про захист службовців від поліграфа, а в багатьох штатах такі перевірки заборонені.

”Закон про захист прав службовців у зв’язку з тестуванням з використанням поліграфа” (1983) дозволяє подібну перевірку в тому випадку, якщо людину підозрюють у розкраданні майна компанії. У цьому випадку роботодавець зобов’язаний надати співробітникові лист, в якому аргументує необхідність такої перевірки. При прийомі на роботу здобувачеві можуть запропонувати пройти таку перевірку, але він має право відмовитися. Практика перевірки кадрів за допомогою поліграфа (детектора брехні) швидко поширилася і на інші країни. Крім США, використання поліграфа на законодавчому рівні закріплено ще в Японії. Стосовно країн СНД це питання регулюється лише нормативними актами, вказівками та інструкціями. Хоча в Росії останнім часом обговорюється законопроект про застосування поліграфа.

На території країн пострадянського простору цей метод управління персоналом почали використовувати порівняно недавно, але його популярність зростає. Існують спеціалізовані фірми, які займаються продажем необхідного обладнання та центри навчання поліграфологів – фахівців детектора брехні. При прийомі на роботу або вже в процесі роботи вам можуть запропонувати пройти перевірку на детекторі брехні. З якою метою і наскільки законні такі вимоги роботодавців?

Для початку давайте розберемося, що являє собою тестування на детекторі брехні і скільки часу це займає? Прилад одночасно реєструє зміни таких фізіологічних параметрів, як кров’яний тиск, частота пульсу, зміна дихання тощо. Для цього випробовуваному надіваються сенсорні датчики на груди, живіт і пальці.

Перевірка на детекторі брехні може тривати досить довго – до 2-3 годин. Поліграфолог ставить безліч питань, на які потрібно чесно відповідати. При неправильних відповідях відбуваються фізіологічні зміни в організмі, які й фіксуються датчиками.

Чи можна обдурити поліграф? Як стверджують виробники і фірми-продавці – не можна. Сучасні комп’ютерні детектори брехні працюють з точністю до 100 %. Продавці заявляють, що поліграфи ефективно використовуються при розкритті крадіжок на підприємстві або комерційній структурі (на складах, у фінансових відділах), для виявлення фактів промислового шпигунства, махінацій і навіть встановлення лояльності співробітників компанії та виявлення фактів саботажу. Комерційні структури хочуть перестрахуватися в умовах жорсткої конкуренції. Наприклад, перевірку тих співробітників, які збираються звільнятися, мотивують тим, що при догляді людина може забрати з собою цінну інформацію, бази даних і передати конкурентам тощо.

Оскільки тестування на детекторі брехні практично не врегульовано на законодавчому рівні, то може проводитися тільки за згодою самого співробітника. Будь-яких примус є порушенням конституційних прав людини. Незважаючи на гарантії виробників поліграфів, все-таки бувають випадки, коли людині вдається обдурити “розумний” апарат. Багато що залежить від кваліфікації фахівця, який проводить тестування.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

© 2012 - 2023 Поліграф Центр Львів · Копіювання матеріалів сайту без дозволу заборонено