Меню

Крадіжка на роботі? Допоможе поліграф !!!


Як би ми не хотіли, але, на жаль, майже в кожному робочому колективі трапляються свої неприємні інциденти, які доводиться розслідувати.

Слід сказати, що службові розслідування відрізняються різноманітністю випадків (від дрібних нестач у маленьких магазинчиках до серйозних надзвичайних подій у великих корпораціях). Предметом розслідування можуть бути:

розкрадання грошових коштів, документів, продукції, зразків;

зловживання службовим становищем, відкати, хабарі тощо.

Мотиви також бувають всілякими: від банальної нестачі грошей, до помсти або роботи на конкурентів.

Основна гострота моменту в цих випадках полягає в тому, що, зазвичай, причетних шукають в трудовому колективі або серед наближених людей, які користуються особливою довірою. У цьому випадку навіть елементарно зважитися на перевірку співробітників за допомогою детектора брехні (поліграфа) справа делікатна, але, як показує практика, це набагато доцільніше і вигідніше, ніж просто мовчати, почати «махати шашкою», або ж звернутися до правоохоронних органів. Звичайно, ніхто не закликає ігнорувати державні органи, чиїм обов’язком є ​​охорона правопорядку та допомога громадянам, але, якщо проступок не відрізняється своєю вагою, і немає фізично постраждалих, то директори (власники бізнесу, керуючі, начальники служби безпеки (далі – СБ) тощо), як правило, спочатку намагаються вирішити питання без зайвого галасу і можливого психологічного травмування передбачуваних учасників інциденту.

Нерідко ініціаторами перевірок на детекторі брехні виступають самі члени трудових колективів, а керівна ланка буває або зовсім не в курсі, або виступає в конкретній ситуації в ролі спостерігача, залишаючи можливість колективу самому вирішити свої проблеми. Погодьтеся, мало хто захоче, нічого не роблячи, продовжувати спокійно працювати в колективі, в якому раз у раз пропадають особисті цінні речі; разово або періодично трапляються різного роду розкрадання, нестачі тощо. Адже багатьом відомо, як у торгівлі вирішується питання нестачі: відсутня сума просто ділиться на кількість продавців або менеджерів, яким доводиться докладати в касу власні гроші. Тож особливо приємно, коли після процедури перевірки особа, йдучи, говорить фахівцеві-поліграфологові «спасибі».

Поки що результати психофізіологічного обстеження на детекторі брехні на території України не розглядаються в судах як докази, але для керівників організацій їх буває достатньо для прийняття рішення щодо тієї чи іншої людини. Нерідко перевірка на поліграфі є тим джерелом інформації, якого бракувало для прийняття остаточного рішення, оскільки зазвичай у керівництва або СБ вже є свої певні міркування, або результати внутрішнього розслідування, які можуть бути підтверджені чи спростовані процедурою перевірки на детекторі брехні.

Досить часто трапляється, що серед окресленого замовником кола підозрюваних немає причетних до скоєння інциденту. Це означає, що були розглянуті не всі можливі варіанти. Бувають випадки, коли замовник, як потім виявляється, сам не мав певності щодо деяких важливих моментів (клав він гроші в сейф чи ні, а якщо клав, то чи всю суму тощо), в той час як завдання ставить конкретне: з’ясувати, хто взяв гроші з сейфа. Або ж не перевіряються особливо наближені люди, яким довіряють як самим собі (як потім нерідко виявляється – зовсім дарма). Забувають протестувати так званих «сірих мишок» – людей, яких складно запідозрити, так як їх звикли не помічати і не сприймати серйозно (це можуть бути як непримітні члени робочого колективу, так і обслуговувальний персонал (прибиральниці, охоронці тощо)).

Важливим моментом є збереження деталей надзвичайної пригоди в таємниці, тобто нерозголошення нюансів події до приїзду фахівця-поліграфолога. Наприклад, щодо зникнення грошей або документів (найчастіші випадки) це можуть бути такі відомості, як:

Де конкретно знаходилося вкрадене (в тумбочці, в сейфі, у шафі, в коробці, на столі …);

Точна сума вкраденого (а якщо документи, то які саме),

Номінали купюр;

В якому вигляді перебували (перетягнуті гумкою, банківська упаковка, конверт, файл, папка …);

Час розкрадання (якщо достовірно відомо) і т.п.

Збереження цих відомостей в таємниці до проведення перевірки на детекторі брехні дасть можливість для маневру поліграфологові, дозволить істотно спростити і прискорити процедуру, а також підвищить їїрезультативність майже до заповітних 100%.

Окремо слід сказати про поведінку осіб, яких перевіряють, під час тестування на поліграфі. У час, а особливо перед перевіркою, хвилюються і переживають ВСІ, за дуже рідкісними винятками. І це нормальна реакція людини на потенційну загрозу його спокійному існуванню.Як правило, після попередньої передтестової бесіди та проходження декількох тестів у непричетних зайве хвилювання зникає. Причетний ж постійно перебуває в напрузі, часто, намагаючись протидіяти перевірці різними способами (посмикування, контроль дихання, навмисний кашель, зітхання тощо). Це все досить легко прослідковується спеціалістом, і після певної тривалості таких дій і відсутності реакції на зауваження поліграфолога перевірка на детекторі брехні припиняється, а в результатах тестування повідомляється, що обстежуваний активно протидіяв перевірці, що зазвичай роблять причетні особи. Остаточні висновки вже буде робити сам замовник з огляду на отримані результати.

Слід також акцентувати увагу на тому, що перевірки на поліграфі при службових розслідуваннях здебільшого проводяться з метою зняти підозри з невинних осіб (оскільки для тестування замовником надається певне  коло підозрюваних), а вже як результат максимум – знайти причетних.

Практика показує, що, при тісній співпраці служби безпеки організації з поліграфологом, шанси розкриття порушень і виявлення причетних до них збільшуються в кілька разів. Крім того, у разі застосування детектора брехні при службових розслідуваннях не обов’язково перевіряти все коло підозрюваних. За бажанням Замовника перевірка може тривати до виявлення першого причетного, який перевіряється з особливою ретельністю, що дозволяє уточнити його роль у правопорушенні, виявити співучасників, уточнити долю викрадених цінностей тощо. Така тактика проведення службового розслідування дозволяє деяким непричетним підозрюваним взагалі не проходити перевірку, чому останні, напевно, будуть тільки раді, а замовник ще й зекономить кошти.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

© 2012 - 2024 Поліграф Центр Львів · Копіювання матеріалів сайту без дозволу заборонено