Як обманути поліграф (детектор брехні)?
Випробування на поліграфі навряд чи можна назвати приємним. Це буває складно як з психологічної, так і и фізичної точки зору. Багато хто почне хвилюватися вже тільки тому, що до нього підключили купу проводів.
А ще людина бентежиться з приводу того, що зараз цей загадковий інструмент проникне у потаємні куточки її душі. Тому багатьох людей цікавить питання, як обманути детектор брехні.
Але чи є насправді необхідність це робити? Звісно ж, вона мається у тих, кому є що приховувати. А якщо вам доводиться проходити випробування на поліграфі з приводу працевлаштування, то робити цього не слід. Просто будьте відвертим і будьте собою – і все пройде достатньо легко. Та навпаки, начитавшись у Інтернеті безглуздих порад про те, як обманути детектор брехні, ви тільки все зіпсуєте. Пояснити це можна тим, що більшість цих порад не має нічого спільного з істиною, та пишуть їх люди, далекі від цієї галузі. До того ж, працівники, діяльність яких пов ‘язана з детектором брехні, час від часу теж роблять «викиди» провокативної інформації в Інтернет – навмисно дають невірні поради, щоб потім легше було виявити брехуна.
Усі спроби та методи обману поліграфа давно відомі досвідченим поліграфологам, тому треба дуже постаратися, щоб обвести їх за ніс. Якщо ж ви не впевнені, що вам це вдасться, то краще навіть не намагатися. Тим більше, что зараз в цій галузі розроблено немало сучасних методик, які неможливо обійти.
Перше, що можна порадити – не боятися поліграфа. Зазвичай випробування ним проводиться зовсім не заради вивідування пікантних подробиць вашого особистого життя. Поліграф зараз поширений серед роботодавців, які хочуть перевірити майбутнього працівника, щоб уникнути деяких ризиків. Взагалі їх цікавить ряд зовсім банальних, але дуже важливих питань:
- Ваш рівень, як працівника
- Ставлення до компанії та її керівництва
- Ваші майбутні плани стосовно співпраці з компанією
- Чи здатні ви працювати в команді
- Чи є у вас шкідливі звички
- Чи були в вас проблеми з законом
- Чи є в вас негативний досвід з попередніх місць роботи
Усі ці питання цілком зрозумілі, бо жодному керівнику не хочеться брати на роботу людину неблагонадійну. Звісно ж, дізнатися це можна й без поліграфа, але із ним якось надійніше.
Але повернемося усе ж таки до методів обману детектора брехні. Звісно ж, не слід вірити ніяким абсурдним теоріям про те, що цей пристрій працює виключно за принципом відмірювання запізнювань відповіді. Ніякої паралелі між швидкістю та правдою не існую, усе набагато складніше. Взагалі ж можна складати колекцію безглуздих порад з приводу обману поліграфу. Зараз ми розвінчаємо базові міфи , на які найчастіше ведуться люди.
Міф перший:треба підкласти кнопку в черевик. Цей спосіб базується на тому, щоб навмисно причиняти собі біль, через який показання детектору брехні будуть дивним чином перехилятися на бік правди. Але ніякого сенсу у підкладанні канцелярської кнопки у взуття немає – сплески на детекторі можна розцінити по-різному, і не факт, що на вашу користь. До того ж, на сучасному обладнанні фіксуються усі рухи тіла, тому вашу маніпуляцію буде дуже легко розкрити. І тоді вже вас дійсно сприймуть за абсолютного брехуна, навіть якщо ви хотіли приховати якусь незначну інформацію.
Міф другий: напередодні випробування треба вжити багато алкоголю. Цей абсурдний метод розрахований на те, що у день тестування на поліграфі ви будете страждати від похмілля, та не станете особливо перейматися, коли буде треба сховати брехню. Можливо цей механізм недалекий від істини, але справа зовсім не в тому. Так, вас не сприймуть за брехуна – вас запишуть у алкоголіки, що набагато гірше. Як вам здається, чи дасть поважаючий себе керівник якусь посаду у своїй компанії людині, яка зловживає спиртним? Здається, відповідь тут очевидна. Є ще один момент: коли людину попереджають про майбутнє тестування, їй наказують не вживати напередодні ніяких психотропних речовин. І якщо вона усе-таки це робить, значить має що приховувати. У такому разі до випробування навіть не доходить. Тому не треба жартувати з такими речами – набагато краще буде гарно виспатися перед тестуванням, та вести себе якомога більш невимушено.
Міф третій: не треба вжити напередодні психотропні речовини. Принцип тут такий, як із вживанням алкоголю. Тому і результат буде аналогічним. Але подумайте ось про що: невідомо, як ваш організм відреагує на цю речовину, може статися так, що ви навіть не потрапите на тестування. А якщо навіть і потрапите, ваша поведінка навряд чи буде адекватною. В результаті виявити ваш обман буде ще легше, для цього навіть поліграф не знадобиться – досвідченому спеціалісту досить лише поглянути на ваш стан. До того ж, детектор брехні підтвердить вживання психотропних речовин.
Міф четвертий: треба на момент опитування думати про щось інше. Кажуть, якщо переключити увагу, коли вас питають про те, на що ви не хочете відповідати, то поліграф можна обманути. Деякі порадники навіть рекомендують читати про себе вірші або співати. Але ця методика може зіграти з вами злий жарт, перехиливши показання детектору не на ваш бік. До того ж доказано, що підсвідомо ви все ж таки будете сприймати ці питання та відповідати на них. Обладнання для опитування на предмет брехні ураховую безліч факторів, про які ви можете навіть не здогадуватися.
Міф п ‘ятий: треба змочити пальці спиртом. Ця методика базується на тому, що змочені у спирті руки нібито не будуть пітніти. Це не тільки безглуздо, а ще й ніяк не сходиться з фізіологією людини. Якщо хтось зовсім не пітніє, значить він напевно помер. Тому цей спосіб теж не є ефективним.
Усі перераховані вище міфи лише зашкодять вам, тому дуже не радимо вам вдаватися до таких жертв. Якщо ви боїтеся, що можете розхвилюватися під час опитування, а пристрій сприйме це за брехню, то ви даремно переймаєтеся. Сучасне обладнання ураховує цей факт. При тестуванні на поліграфі проводиться цілий комплекс процедур, багато інформації за вас розкажуть ваші рефлекси та інстинкти. Спеціалісти роблять висновки, замірюючи ваше серцебиття, звуження зіниць, секрецію потових заліз, скорочення мускулатури та багато інших аспектів. А усе це контролювати неможливо.
Єдина порада, яку можна у даному разі вважати розумною – це розслабитися. Повірте у себе, не нервуйте, не концентруйтеся на негативі – і усе буде добре. Ви обов ‘язково пройдете тестування з гарним результатом, якщо не будете дуже ним перейматися. Та навпаки, катуючи себе безсонними ночами, мордуючи кнопками та шкідливими речовинами, нескладно загнати себе у кут, і тоді випробування буде провалено. Навіщо ускладнювати собі життя? На тестування краще приходити зі свіжою головою та у спокійному стані. Але не треба для заспокоєння вживати купу седативних засобів – спокій повинен бути у душі. Можливо, для його досягнення вам потрібно зробити медитацію або помолитися – це не завадить. Але ніяких психотропних речовин ні в якому разі! І не бійтеся, навіть якщо ви десь щось приховали – нормальна середньостатистична людина не може бути абсолютно відвертою у всьому. Тому значно краще зізнатися у брехні, ніж намагатися обдурити поліграф. А взагалі ж, ми радимо вам казати правду та не хвилюватися!